Landstede Groep

Vmbo-leerlingen van Vakroute Ichthus College zamelen geld in voor bijzondere reis

14-05-2019

Gezellige drukte bij het VIA-gebouw in Kampen, afgelopen vrijdag. Daar organiseerden vmbo-leerlingen van het Ichthus College een Pleinfeest om geld in te zamelen voor een bijzondere reis naar Ghana, volgend schooljaar. De opbrengst van 305 euro wordt verdeeld onder de twintig leerlingen, de rest van de benodigde 850 euro per persoon moeten ze zelf bij elkaar verdienen. Doel van het hele project: zichzelf ontwikkelen, grenzen overgaan en kennismaken met een andere cultuur, waar mensen heel anders en veel minder materialistisch leven, maar minstens zo tevreden zijn.

‘Internationalisering is onderdeel van ons beleid’, vertelt teamleider Mirian Molenveld. ‘Wij vinden het belangrijk dat onze leerlingen buiten de grenzen ervaringen op doen. Dus toen docenten Angelique van Ginkel en Jolanda Stuij met het idee kwamen om met de leerlingen naar Ghana te gaan, was ik daar meteen voor in. We gaan volgend schooljaar rond de herfstvakantie. En dan is het niet de bedoeling dat papa en mama reis en verblijf betalen, maar dat de leerlingen zelf geld inzamelen en verdienen. Het hele proces naar de reis toe is net zo belangrijk.’ Twintig leerlingen gaan mee, vergezeld van Angelique en Jolanda, en Mirian zelf, die ervaring heeft met leerlingenreizen naar Afrika. ‘De ouders zijn akkoord en we hebben het zorgteam geraadpleegd, want de leerlingen moeten er wel aan toe zijn. Als ze heimwee hebben, kunnen ze niet zo even worden opgehaald door hun ouders.’ De leerlingen haalden op verschillende manieren geld op, van pop-up restaurant tot en met dit Pleinfeest met een rommelmarkt, fruitverkoop, lekkere hapjes en sport en spel.

Docenten Angelique en Jolanda verzorgen de gehele organisatie. ‘De leerlingen verblijven bij Ghanese gastgezinnen en ze gaan mee naar een Ghanese school’, vertelt Jolanda. ‘Als hun klasgenootje om vijf uur ’s ochtends uit bed moet om water te halen, of om de compound te vegen met takken, doen onze leerlingen gewoon mee. Zo ervaren ze ten volle hoe het Afrikaanse leven is.’ Dat is ongelofelijk leerzaam. ‘Twee jaar geleden heb ik drie maanden met mijn gezin in Ghana gewoond’, vertelt Angelique. ‘Dat was een unieke ervaring. Mensen hebben totaal geen luxe, ze moeten elke dag vechten om de kinderen naar school te krijgen omdat er geen geld is. En toch zijn ze heel tevreden. Daardoor verandert je kijk op de dingen. Wie zijn wij om te zeggen hoe het moet, om te bepalen wanneer je tevreden moet zijn. Je kunt ook gelukkig zijn met veel minder.’ De reis vindt plaats in samenwerking met de Stichting Ontmoet Afrika. ‘Die heeft als doelstelling om mensen met elkaar te verbinden en om van elkaar te leren. Dus we gaan niet als westerse allesweters de arme mensen helpen, het wordt een gelijkwaardige ontmoeting.’ Leerlingen van de Vakroute van het Ichthus College gingen nog nooit naar een Afrikaans land. ‘Zij verdienen deze kans’, vinden Jolanda en Angelique. ‘Vmbo-leerlingen kunnen dit!’

Tweedejaars leerling Sem van den Brink staat achter een kleed met ongelofelijk veel spulletjes. ‘Het gaat goed! Volgens mij halen we hiermee weer flink wat op.’ Hij heeft er zin in om in het najaar naar Ghana te gaan. ‘Het is heel goed om jezelf te ontwikkelen.’ Ook derdejaars leerling Marijn Vereggen ziet ernaar uit. ‘Reizen is leuk en ik wil graag een keer naar Afrika. Het kost 850 euro, en ik heb het al bijna bij elkaar verdiend door bij een supermarkt te werken. En waarschijnlijk ga ik nog helpen bij het organiseren van een fotocursus. Je wordt er wel vindingrijk van als je snel geld moet verdienen!’ Hij denkt veel te leren van de reis. ‘Het is een compleet andere cultuur, ik ben benieuwd hoe ze daar leven. We gaan in een gastgezin, dat vind ik best spannend. Gelukkig spreken ze Engels, daar kan ik me wel mee redden. Ja, ik heb er wel zin in!’

Ook RTV-IJsselmond kwam langs en maakte hier een filmitem over. Deze is hier te bekijken!

Stel je vraag

Contact

Algemeen
Telefoonnummer: 088-850 74 50 (Ichthus 1, 5 en 3/De Villa) en 088-850 83 83 (Ichthus 4).
E-mailadres: info@ichthuskampen.nl

Locaties
Kijk hier voor de gegevens van onze locaties.

Absentiemeldingen
Een leerling absent melden? Kijk hier.